Historie

V rámci rekonstrukce historického jádra města Chebu věnoval v roce 1964 MNV Cheb opravenou Písečnou bránu ODPM Cheb, který v těchto prostorech zřídil svou turistickou základnu.Loděnice DDM Sova Cheb

Prvním vedoucím byl Jaroslav Fajtl, pozdější ředitel chebského gymnázia. Od roku 1969 základnu vedl Jiří Marek a externí vedoucí Alena Mašková, Ivana Doudová a další. V této době začíná spolupráce s německým družebním městem Schleiz a rozvíjí se pravidelné výměnné turistické akce. Postupně se mění zaměření na vodní turistiku a s ním i sportovní vybavení z pramiček přes turistické kanoe Orlice ke kanoím Vertex. Členové kroužků vyjíždějí na české řeky a zůčastňůjí se VTJZM.

Po nástupu Věry Velkové v 80. letech dochází k největšímu rozmachu vodní turistiky v ODPM. Věra si vybrala dobrý kolektiv externích spolupracovníků – kromě svého manžela Karla to byli Eva a Václav Drofovi, František Hanza, Milena a Jiří Hájkovi, František Wimmer, Josef Dočkal, Jiřina Mandryzsová, Jiří Sirotek a Vít Sloup. Každý rok prošlo vodáckými kroužky více než 80 dětí a  mládeže a o prázdninách se organizovaly dva až čtyři putovní tábory.

Současnost

Dnes spadá oddíl Chebských vodáků pod Dům dětí a mládeže Sova, jehož zřizovatelem je město Cheb.
V 90. létech došlo k velkému úpadku zájmu dětí i veřejnosti o vodácký kroužek. V posledních  letech se k nám však stále hlásí více a více zájemců, což nás velice těší.

V současné době se tedy scházíme jedenkrát týdně, ale i tak to stojí za to. Na jaře, v létě a na podzim, zkrátka dokud to jde, se schůzky odehrávají především na vodě, kde se nováčci učí vše potřebné a ti starší si vše procvičují a zdokonalují se. V zimě, kdy už jsou teploty pod bodem mrazu, se v probírá teorie a učíme se vodácko-turistické dovednosti (vodácká videa, zábavné hry a mnoho jiných věcí).  Není to ale pouhá dřina,vždy se vedoucí snaží učení zpestřit, ať už hrou nebo něčím jiným. Navíc se přes zimu ještě přidává jednkrát týdně tělocvična a měsíčně bazén.

A co nějaké akce?

Samozřejmě, že v průběhu roku máme několik akcí, ať již pravidelných nebo i mimořádných. Nezapomínáme ani na letní vodácký tábor. Další akce jsou pak již většinou nepravidelné, jako například eskymování v bazénu a jednodenní nebo i víkendové splouvání různých řek.

A jsou nějaké jiné činnosti naší loděnice?

Ano. Loděnice funguje také jako základna pro všechny základní a střední školy v okrese Cheb s poskytnutím základního vodáckého výcviku.